Skagensbamserne på eventyr i kunsten
 
ÅBENT VÆRKSTED
 
I forbindelse med udgivelsen af børnebogen ”SKAGENSBAMSERNE – På eventyr i kunsten. En bog for børn og andre nysgerrige og kreative sjæle” har forfatter Finn Lykke Schmidt, illustrator Tone Julskjær, forlaget OLGA og Teddy Bear Art Museum indgået en samarbejdsaftale om udgivelse af bogen.

Værkstederne vil være åbne fra 10.00 – 16.00. 
 
Denne kunstbog er for dem, der har lyst til at introducere børn – for eksempel en lillesøster, lillebror, et barn, barnebarn eller andre eventyrlystne børn – for skagensmalernes billedunivers.
Bogens illustrationer er alle inspireret af værker af kunstnerne P. S. Krøyer, Michael Ancher og Anna Ancher.
På bogens venstresider får man nogle korte fakta om de originale kunstværker. Illustrationerne på bogens højresider er frie fortolkninger af de originale værker, og for at stimulere børnenes umiddelbare opmærksomhed og interesse, er illustrationerne placeret i en verden befolket af nogle helt særlige bamser, nemlig Skagensbamser!
Bogen kan bruges som en billed- og pegebog for de allermindste børn (helt uden tekst og kommentarer). Hvis man ønsker at “læse” bogen sammen med lidt ældre børn, kan man lade sig inspirere af de korte spørgsmål under illustrationerne. 

Indtil udgivelsen og receptionen på museet lørdag den 16. september afholdes en række ”åbne værksteder” på museet, hvor gæsterne kan følge forfatterens og illustratorens arbejde. Alle museets gæster får således en enestående mulighed for at følge med i en bogs tilblivelse - fra ide til færdig bog - og alle er velkomne til at stille Tone og Finn de spørgsmål, de har lyst til.